Official Website of the Camogie Association

Sub-Committees

The following are a list of the Ard Chomhairle National Voluntary Sub-Committees who form part of the Camogie Association and work in tandem with the Association to realise the objectives of its National Development Plan.

Ard Chomhairle, the Board of Directors of the Association are listed under Governance.

Resource Management Committee

Cathaoirleach: Kathleen Woods (Uachtarán)
Sinéad McNulty (Ard Stiúrthóir)
Niamh Kilmartin (Secretary, Ard Chomhairle)
Patsy O’Keeffe (Treasurer, Ard Chomhairle)
Geraldine Beattie Greene (Roscommon)
Jennifer Cultra (Ulster Chairperson)
Marion Graham (Munster Chairperson)
Hilda Breslin (Leinster  Chairperson)
Geraldine McGrath (Connacht Chairperson)
Frances Leavy
Gareth Yore
Geraldine Beattie Greene
Brendan McCabe (Finance Manager)

National Competitions Committee

Cathaoirleach: Hilda Breslin (Kildare)
Rachel Hogan (Tipperary)
Marie Porter (Galway)
Michelle Smith (Cavan)
Caroline Halton (National Competitions Administrator)

Referees Committee

Cathaoirleach: Aileen Lawlor (Westmeath)
Walter Cole (Cork)
Frank McDonald (Armagh)
Rosemary Hughes Merry (Armagh)
Lizzy Flynn (Referee Education and Development Co-ordinator)

Coaching and Games Development Committee

Cathaoirleach: Ailish Whitty (Wexford)
Sheila O’Donohoe (Waterford)
Lynn Kelly (Limerick)
Brigid Barnville (Kilkenny)
Serving Provincial Development Officers currently:
– Declan Hegarty (Ulster)
–  Joan Poland (Connacht)
– Angela Gahan (Leinster)
– Robaird Lotty (Munster)
Louise Conlon (Technical Development and Participation Manager)
Niall Williams (Coach Education and Development Co-ordinator)
James Heffernan (Youth Development Co-ordinator)

Volunteer and Officer Support Committee

Cathaoirleach: Eilís Kavanagh (Wexford)
Olive Leonard (Westmeath)
Linda Kenny (Carlow)

All-Stars Committee

Cathaoirleach: Sheila Coen (Galway)
Maura McCloy (Derry)
Patsy Hetherton (Dublin)
Rachel Hogan (Tipperary)
Mary Burke (Meath)
Bonny McGreevy (Down)
Mary Connolly (Antrim)
Sarah Leahy (Kerry)

Child Welfare and Protection Committee

Cathaoirleach: Mary Connor (Louth)
Roberta Farrell (National Safeguarding Officer )
Barbara Ryan (Wexford)
Mark Hassett (Tipperary)
Marie O’Brien (Roscommon)
Liz O’Donohue (Leinster)
Kathryn Bradley (Ulster)
Anne Maire O’Gorman (Munster)

National Transfer, Hearings & Disciplinary Committee (NTHDC)

Cathaoirleach: Fiona Hamilton (Mayo)
Mona O’Sullivan (Dublin)
Deirdre Mitchell-Canning (Galway)
Noeleen McCarthy (Westmeath)
Miriam Murphy (Cork)
Róisín Walsh (Kildare)

National Finals Appeals Committee (NFAC)

Cathaoirleach: Eilís Kavanagh (Wexford)
Lorraine McCartan (Down)
Jackie Brien (Galway)
Maeve Healy (Roscommon)
Olive Leonard (Westmeath)

Risk Management Committee

Cathaoirleach: Geraldine McGrath (Galway)
John Greene (Longford)
Tom Hayes (Dublin)
Louise Byrne (Meath)
Hilda Breslin (Kildare)
Fiona Hamilton (Mayo)
Brendan McCabe (Finance Manager)

Governance Committee

Cathaoirleach: Sheila O’Donohoe (Waterford)

Tom Daly (Donegal)
Catherine Neary (Kilkenny)
Melanie Ní Dhuinn (Wexford)
Niamh Kilmartin (Secretary)

Remuneration Committee

Cathaoirleach: Bernard Delany (Kildare)
Aileen Pierce (Dublin)
Michelle McAleer (Tyrone)
Kathleen Woods (Uachtarán)

National Development Plan Implementation Group

Sinéad McNulty (Ard Stiúrthóir)
Kathleen Woods (Uachtarán)
Louise Conlon (Technical Development and Participation Manager)
Hilda Breslin (Ard Chomhairle)
Geraldine McGrath (Ard Chomhairle)
Marion Graham (Ard Chomhairle)
Martin McAviney (Ard Chomhairle)
Ailish Whitty (Ard Chomhairle)
Mary O’Connor (Federation of Irish Sport)
Liam Harbison (Sport Ireland Institute)
Nickey Brennan (Kilkenny)

National Clemency Committee

Filéas Ní Bhreasláin (Dublin)
Mary Moran (Cork)

Terms of Reference

Our Sponsors

Our Partners